Fasola, ciecierzyca i soczewica sprzyjają wzrostowi dobrego cholesterolu we krwi
Obok niewątpliwych zalet jakie niesie ze sobą spożywanie roślin strączkowych, o których pisaliśmy wcześniej, dochodzą nowe fakty przemawiające za włączeniem strączkowych do diety.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytet w Toronto zostały opublikowane w British Journal of Nutrition. Kanadyjczycy podzieli otyłych lub z nadwagą uczestników badań na dwie grupy; jedną z nich poproszono, aby jadła dziennie pięć filiżanek roślin strączkowych takich jak żółty groch, ciecierzyca, biała fasolka i soczewica. Druga grupa miała za zadanie zmniejszyć dzienne spożycie kalorii o 500kcal.
Po 8 tygodniach w obu grupach zmniejszyło się spożycie kalorii, spadł obwód pasa oraz poprawiła się podatność na działanie insuliny.
Naukowcy odkryli, że w grupie spożywającej leguminy poprawiło się wiele biochemicznych czynników, a także, że poziom HDL (dobry cholesterol) wzrósł o 4,5%. Natomiast w drugiej grupie HDL spadł o 0,8%.
Syndrom metaboliczny obejmuje takie przypadłości jak otyłość w obszarze pasa, zwiększona ilość glukozy we krwi i/lub odporność na działanie insuliny, niezdrowy poziom lipidów i nadciśnienie. Należy przypomnieć, że syndrom metaboliczny sprzyja chorobom wieńcowym i cukrzycy typu 2.
Szacuje się, że ¼ światowej populacji cierpi z powodu syndromu metabolicznego.
Źródło
Pub.med