newsletter

Najnowsze informacje na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i oferty Bionica

Newsletter

Dzieci za mało tłuszczów wielonienasyconych w diecie

18.09.2013

Dieta dzieci poniżej 5 roku życia jest zbyt uboga w zdrowe wielonienasycone tłuszcze omega-3

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu, w tym mózgu i systemu nerwowego. Niemniej jednak sami nie wytwarzamy tłuszczy wielonienasyconych i dlatego ważne jest, by znalazły się w naszej diecie w odpowiednich proporcjach. Bowiem ta równowaga pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6 odgrywa ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania komórek, w stanach zapalnych i dla rozwoju oczu. 

Warto jeszcze dodać, że o ile o kwasy omega-6 nie musimy się martwić (są szeroko dostępne zwłaszcza w diecie bogatej w produkty zwierzęce), o tyle należy zadabać o kwasy omega-3, które znacznie trudniej pozyskać.

Mimo tego, że kwasy wielonienasycone są bardzo ważne dla rozwoju młodego organizmu, to jednak badania przeprowadzone na dzieciach amerykańskich poniżej 5 roku życia dowodzą, że jest ich za mało w diecie. O ile u niemowlaków najważniejszym źródłem kwasów wielonienasyconych jest mleko matki (zaleca się karmienie dzieci piersią co najmniej do 1 roku życia, gdyż udowodniono, że takie dzieci mają wyższe IQ), o tyle z momentem, gdy dzieci odstawia się od piersi, istnienie zagrożenie niedoboru tych kwasów, tak ważnych dla prawidłowego rozwoju systemu nerwowego.

Badania zostały opublikowane w Maternal and Child Nutrition.

Badaniami objętych zostało 2496 dzieci w wieku 12-60 miesięcy. 12-24 miesięczne dzieci przyjmowały mniej kwasów wielonienasyconych omega-3 niż starsze 49 – 60 miesięczne dzieci, a także mniej niż niemowlęta.

Wyniki badań wykazały za małą ilość ryb w diecie (główne źródło kwasów omega-3) oraz innych kluczowych źródeł kwasów omega -3, a także niski stosunek omega-3 do kwasów omega – 6. 

Wg dr Sarah Keim mimo tego, że nie ma zaleconej dawki jaką dzieci powinny przyjmować w celu uzyskania niezbędnych kwasów tłuszczowych. Jednak chciałaby, aby dzieci jak tylko zaczną przyjmować stałe pokarmy, zaczęły spożywać różnorodną świeżą żywność. Tak zbalansowana dieta powinna zawierać ryby oraz inne dobre źródła kwasów omega-3.

Bezpośrednie źródło kwasów omega-3 stanowią ryby (łosoś, sardynka, tuńczyk, pstrąg jeziorny, węgorz, sardela i sardynka europejska oraz mleko matki. Spośród roślin to siemię lniane, nasiona chia i dyni, orzechy włoskie, produkty sojowe i warzywa ciemnozielone. 

Powiązane artykuły: Kwasy tłuszczowe omega 3 i witaminy chronią mózg przed starzeniem sięWielkość mózgu powiązana z kwasami omega 3;Orzechy włoskie zapobiegają popuszczaniu, suchemu kaszlowi i odżywiają mózgSyntetyczne tłuszcze w niskokalorycznych chipsach przyczyną otyłościTłuszcze obniżają jakość spermy

Źródło

NealsYard

Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”