Tłuszcze zawarte w orzechach poprawiają kontrolę glikemiczną i obniżają "zły" cholesterol u osób z cukrzycą typu 2, kiedy zastępują węglowodany
Kanadyjscy naukowcy z St. Michael’s Hospital i University of Toronto donoszą, że spożywanie 73 g orzechów dziennie w zastępstwie węglowodanów, obniża poziom złego cholesterolu i przyczynia się do poprawy poziomu cukru we krwi.
117 ochotników cierpiących na cukrzycę 2 typu podzielono na trzy grupy. Każdej grupie do diety wprowadzono dodatkowo 457 kalorii pochodzących odpowiednio z: muffinów, mieszanki orzechów, oraz mieszanki orzechów i muffinów. Badania trwały 3 miesiące.
Mieszanka z orzechów zawierała surowe: migdały, pistacje, orzechy włoskie, orzechy pekan, orzechy laskowe, orzeszki ziemne, orzechy nerkowca i orzechy macadamia.
U ochotników, którzy spożywali tylko dodatek z mieszanki orzechów, poprawiła się zawartość glukozy we krwi oraz obniżył się poziom tzw. złego cholesterolu (LDL). U ochotników, którzy jako suplement otrzymywali muffiny, lub muffiny i orzechy nie zauważono poprawy glukozy we krwi, niemniej jednak w grupie otrzymującej dodatkowo zarówno muffiny jak i orzechy obniżył się poziom LDL.
Nie są to jedyne badania podkreślające rolę orzechów w walce z cukrzycą. Orzechy włoskie zmniejszają ryzyko chorób wieńcowych, a migdały zapobiegają cukrzycy.
Pamiętajmy, że cukrzyca typu 2 nie jest wyrokiem i coraz więcej przemawia za tym, że może zostać odwrócona.
Badania zostały opublikowane w DiabetesCare.