Naukowcy zalecają rodzicom kupowanie żywności ekologicznej by chronić je przed szkodliwym działaniem pestycydów.
Pestycydy powszechnie występujące w jedzeniu oraz obecne w domach, przyczyniają się do wzrostu ryzyka rozwoju ADHD (attention deficyt hyperactivity disorder) u dzieci, donoszą badania opublikowane w czasopismie Pediatrics.
Kanadyjscy naukowcy zebrali dane pochodzące od 1 140 dzieci amerykańskich uczestniczących w ankiecie przeprowadzonej przez the United States Centers for Disease Control and Prevention, włączając w to obecność pestycydów w moczu. Odkryli, że 119 dzieci spełniało kryteria ADHD.
U dzieci, u których wykryto większy poziom rozpadu neurotoksycznego produktu pestycydów fosforoorganicznych, dwukrotnie częściej wykrywano ADHD.
Związki fosforoorganiczne pierwotnie były używane w wojnie chemicznej podczas II wojny światowej. Powszechnie wiadomo, że są toksyczne dla systemu nerwowego, a wg WHO są jednym z najbardziej szkodliwych pestycydów dla zwierząt kręgowych.
Istnieje około 40 fosforoorganicznych pestycydów, takich jak malation, zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych, donoszą naukowcy w czasopiśmie Pediatrics.
Ekspert ds. zdrowia publicznego i pediatra Phil Landrigan z Mount Sinai School of Medicine in New York City twierdzi, że dla wielu z nas dieta jest głównym źródłem dostępu pestycydów. „Udowodniono, że u ludzi, którzy przeszli na żywność ekologiczną zmniejszył się poziom pestycydów w moczu o 85-90%”
Naukowcy wywnioskowali, że rodzice powinni kupować żywność ekologiczną dla dzieci by uchronić je przed szkodliwym działaniem pestycydów.
Wiele innych badań podkreśla, że kobiety, które planują ciążę, przynajmniej na 6 miesięcy przed poczęciem powinny zacząć spożywać żywność ekologiczną.