Styczność z pestycydami fosforoorganicznymi prowadzi do uszkodzeń systemu nerwowego i mózgu
Angielskich naukowcy z University College of London i Open University, którzy dokonali metaanalizy 14 badań, w których udział wzięło 1 600 uczestników dowiedli, że wielkokrotna ekspozycja na niewielkie dawki pestycydów fosforoorganicznych, powoduje uszkodzenia mózgu i systemu nerwowego.
Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie Critical Reviews Toxicology dowodzą, że w szczególności pamięć i szybkość przetwarzania informacji są narażone z powodu działania pestycydów fosforoorganicznych.
Są to jedne z nielicznych badań dotyczących wielkokrotnej ekspozycji na niewielkie dawki pestycydów fosforoorganicznych. Natomist objawy zatruć ostrych i ich skutki są stosunkowo dobrze opisane w literaturze.
Pestycydy fosforoorganiczne, pochodne aktywnego czynnika gazu podrażniającego system nerwowy używanego w czasach II wojny światowej, są najczęściej używanym środkiem owadobójczym. Powszechnie używa się ich w rolnictwie, wojsku, a także w gospodarstwie domowym.
Wg WHO pestycydy fosforoorganiczne są jednymi z najbardziej szkodliwych pestycydów dla zwierząt kręgowych i odpowiadają za masowe zatrucia na świecie.
Coraz więcej argumentów przemawia za tym, aby sięgać po produkty pochodzące z upraw ekologicznych.
Już wcześniej informowaliśmy o tym, że pestycydy uszkadzają system nerwowy u dzieci oraz, że żywność ekologiczna skutecznie chroni przed działaniem pestycydów, gdyż głównym źródłem dostępu pescydydów jest dieta.
Przypominamy, że pestycydy nie tylko oskarża się o uszkodzenia systemu nerwowego, ale również ADHD, niektóre nowotwory, uszkodzenia płuc i problemy z płodnością. Pestycydy są szczególne niebezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.