Dodatek glonów morskich do chleba zmniejsza ilość przyjmowanych kalorii
Algi są potężną skarbnicą minerałów, witamin i mikroelementów, które zachodnia nauka dopiero odkrywa. Jedną z zalet glonów morskich jest to, że ich jedzenie zmniejsza zapotrzebowanie na kalorie oraz reguluje reakcje glikemiczne oraz poziom cholesterolu we krwi. Udowodniono również, że algi są skuteczne w zwalczaniu niektórych nowotworów oraz skutecznie uzupełniają niedobory jodu, co jest ważne dla osób mających problemy z tarczycą.
Algi w przemyśle spożywczym
Wyniki naukowe dotyczące wpływu glonów na nasze zdrowie, coraz częściej wykorzystuje przemysł spożywczy i kosmetyczny, wzbogacając nimi niektóre produkty spożywcze tak, aby uzyskać pizzę z glonami, lub pastę do zębów wzbogaconą w algi. Jak do tej pory nie było jednak wyczerpujących badań, dotyczących wpływu pieczywa wzbogaconego algami na łaknienie i ilość przyjmowanych kalorii.
Zmniejszony apetyt
Badania przeprowadzone przez Brytyjskich naukowców z Centre for Food Innovation na Sheffield Hallam University dotyczące wzbogacania chleba algami (Ascophyllum nodosum ) i tego jaki ma to wpływ na ilość przyjmowanych kalorii oraz właściwości odżywczych z pożywienia, potwierdziły ich właściwości hamujące łaknienie. Badania zostały przeprowadzone na 12 zdrowych mężczyznach z nadwagą, którzy spożywali chleb wzbogacony algami morskimi (Ascophyllum nodosum) - 4% glonów morskich na 400g chleba pełnoziarnistego. W badaniach mężczyźni zostali podzieleni na grupy – jedna spożywała na śniadanie chleb wzbogacony w algi, druga – nie. Jedzenie chleba wzbogaconego w glony (A. nodosum) przyczyniło się do znacznego obniżenia przyjmowanych kalorii (16,4%) z posiłku spożywanego w 4 godziny po śniadaniu.
Na obiad uczestnicy badań jedli makaron z sosem pomidorowym. Po posiłku naukowcy badali ile kalorii zostało spożytych. Grupa badana, która spożywała chleb wzbogacony w algi na śniadanie, na obiad zjadała średnio o 178 kalorii mniej w porównaniu do grupy kontrolnej.
Niemniej różnice dotyczące wartości i czasu skoków glikemicznych i cholesterolu nie miały miejsca.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Appetite.
Powiązane treści: Algi poprawiają jakość i długość snu dzieci