Zapewne wielu z nas robi przygotowania do spotkań rodzinnych lub z przyjaciółmi podczas nadchodzących świąt. W tym czasie zazwyczaj spotykamy się przy wspólnym, suto zastawionym stole. Jednak w ostatnich latach, coraz więcej z nas stara się zadbać o to, aby oprócz wyśmienitego smaku i wyglądu różnorodnych potraw, podane dania były także zdrowe i lekkie. Co zrobić zatem, aby świąteczne dania uzdrowić i sprawić, żeby nie były ciężkostrawne dla organizmu? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady „uzdrowienia” świątecznych potraw:
1. Zredukuj ilość tłuszczu! Jego duża ilość w świątecznych potrawach powoduje uczucie ciężkości i przesycenia. Aby goście nie czuli tego dyskomfortu, wystarczy zmniejszyć nieco porcje tłuszczy, jakie używamy do poszczególnych dań (margaryny, śmietana, olej) - najlepiej zastąpić je tłuszczami dobrymi tj. olej kokosowy, oliwa z oliwek). Radzimy też zminimalizować ilość potraw smażonych i mięsnych na rzecz duszonych, pieczonych i rybnych.
2. Wykorzystaj piekarnik na maksa! W ograniczaniu kaloryczności posiłków to urządzenie jest nam niezbędne. Oprócz świetnej obróbki termicznej gwarantuje nam dodatkowo mnóstwo zaoszczędzonego czasu. Niemal wszystkie potrawy smażone, można z powodzeniem przygotować w piekarniku. Oszczędzimy także dużo czasu przy podgrzaniu takich potraw, kiedy przyjdą goście.
3. Zainspiruj się roślinnymi daniami! Przygotowanie dań roślinnych z pewnością wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Do tradycyjnego barszczu podejdź nowocześnie, a jednocześnie z tradycją, na zakwasie buraczanym z uszkami wypełnionymi farszem np. z pieczonej cukinii…
4. Zamiast ryby po grecku…tofu! Po prostu obsmażone na oleju kokosowym tofu obtoczone w mące kukurydzianej. Resztę robimy tradycyjnie jak z rybą po grecku. Zapewniam, że goście będą mile zaskoczeni. Pamiętajmy, że praktycznie każde danie wegetariańskie możemy przygotować w świątecznej konwencji.
5. Zdrowe paszteciki warzywne zamiast pieczonego mięsa. Na świątecznym stole nie może zabraknąć tych smacznych i zdrowych przekąsek. Polecamy poszukać przepisu na coś oryginalnego, a zarazem smacznego jak aromatyczny pasztet z soczewicy z suszonymi pomidorami i oliwkami. Polecamy użycie foremek na muffinki jako idealnych porcji na paszteciki
6. Ogranicz cukier! Nie namawiamy z rezygnowania ze słodkości w czasie świąt, wręcz przeciwnie! Przygotuj kilka różnych pyszności, ale takich, które będą bezpieczne dla twojego zdrowia, a jednocześnie sprawią, że zarówno dorośli, jak i dzieci będą zdrowo osłodzeni po świątecznej kolacji. Do wyboru mamy np. pyszne pierniczki bezglutenowe (wegańskie), migdałowe ciasteczka z domowym masłem orzechowym, pyszne praliny czekoladowe czy ciecierzycowe brownie z suszoną żurawiną.
A więc co myślisz o pysznych, ale i zdrowych świętach w tym roku? Jak widać, nie jest to niemożliwe, a może być inspirujące. Większość osób lubi próbować wielu potraw podczas wspólnego świętowania więc ważne jest, aby były one lekkie i nie obciążały naszego układu pokarmowego. Zdrowe święta mogą być niespodzianką dla ciebie i twoich gości. Pokaz swoim gościom, że można w te dni jeść bez wyrzutów sumienia i bez późniejszych dolegliwości.
Więcej inspirujących przepisów znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy.