Czarna fasola wywodzi się z terenów meksykańskich, gdzie jest ona jednym z podstawowych składników diety. W Polsce nie jest tak popularna, jak fasola czerwona czy biała, a szkoda bo jest naszpikowana antyoksydantami, które chronią nas przed atakiem wolnych rodników i tym samym zapobiegają rozwojowi groźnych chorób oraz przedwczesnemu starzeniu. Oprócz tego zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz sole mineralne (miedź, wapń, potas i cynk), kwasy omega-3, żelazo. Czarna fasola posiada także wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika, który obniża poziom cholesterolu we krwi.
Fasola jest trzecim po soi (45 proc.) i grochu (25 proc.) źródłem białka (22 proc.). Ma go więcej niż mięso (12 - 13 proc.). Białko roślinne jest mniej wartościowe od zwierzęcego, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B1, czyli tiaminy, która działa przeciwdepresyjnie, poprawia pamięć i zdolność logicznego myślenia.
Czarna fasola jest szczególnie polecana wegetarianom i weganom, a także osobom na diecie. Warto nią zastąpić mięso z powodu choćby wysokiej zawartości protein i niskiej zawartości tłuszczu.
Jeżeli chodzi o zastosowanie, to polecamy ją jako uzupełnienie gulaszu warzywnego, dodatek do sałatki, do zup czy do klasycznego chili con carne.
A tu znajdziecie najlepsze przepisy z dodatkiem czarnej fasoli: http://blog.bionica.pl/
Muffiny czekoladowe z czarnej fasoli i jagód
Gwatemalska pasta z czarnej fasoli
Meksykańska zupa z czarnej fasoli (wersja wege)
Murzynek z czarnej fasoli
Polecamy:
Fasola czarna bio
Płatki owsiane bio
Syrop słodowy ryżowy bio