Już nasz babcie wiedziały, że trzy suszone śliwki spożyte na czczo pomagają w wypróżnianiu lecz dopiero niedawno naukowcy wyjaśnili dlaczego tak jest.
Spożycie śliwek pomaga na kłopoty z zaparciami, dzięki wyjątkowej kombinacji składników odżywczych włączając w to rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik.
Śliwka suszona zawiera sorbit, cukier nie ulegający fermentacji, który sprzyja rozwojowi pożądanych mikroorganizmów w jelitach i skraca czas wędrówki stolca.
Zawierają także dość dużą ilość rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, który jest niezbędny dla naszego systemu trawiennego. Rozpuszczalny błonnik w żołądku miesza się z wodą i staje się przez to bardziej kleisty. Powoduje to wolniejsze opróżnianie żołądka, dając uczucie nasycenia, a ciału pomaga w absorbowaniu ważniejszych składników odżywczych.Nierozpuszczalny błonnik nadaje masę i wciąga wodę do jelit, powodując zmiękczenie stolca, który szybciej jest eliminowany.
Dzięki poprawie trawienia, nierozpuszczalny błonnik zapobiega powstawaniu hemoroidów i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Także neochlorogeniczne i chlorogeniczne kwasy zawarte w śliwkach wspomagają proces przeczyszczania.
W przypadku osób starszych przyjmujących leki przeciwbólowe na bazie kodeiny powodującej zaparcia, zaleca się suszone śliwki.
100 gram suszonych śliwek zawiera 6,1 gram błonnika i 14,7 gram sorbitu
Na podstawie:
http://taylorbrothersfarms.com/consumer/all-about-prunes/health-benefits/longevity/#
http://healwithfood.org/health-benefits/prunes.php