Jajka to bardzo pożywny i wartościowy produkt, będący częścią większości zdrowych, zbilansowanych diet. Jednak nie każdy może lub chce używać jajek podczas przyrządzania dań. Niektórzy są uczuleni, niektórzy są weganami, a jeszcze inni chcą obniżyć poziom cholesterolu. Niezależnie od powodów rezygnacji z tego produktu warto wiedzieć, że niemal w każdym przepisie można użyć zamiennika.
Niestety nie istnieje jeden uniwersalny produkt zastępczy, który sprawdzałby się w każdej potrawie, jednak większość proponowanych substytutów zazwyczaj znajdziemy we własnej kuchni.
W przypadku dań na słodko, wypieków czy bardziej wytrawnych dań (w zależności od roli, jaką ma spełniać jajko – wiązać składniki czy spulchniać ciasto), substytutem 1 jajka może być:
- puree z ½ dojrzałego banana - nada wilgoci potrawie,
- ¼ szkl. puree z suszonych moreli albo suszonych śliwek – mają istotny wpływ na smak potrawy,
- 1/4 szkl. musu jabłkowego – nadaje wilgoci, wiąże suche składniki. Owoce jako zamienniki jajka nadają daniu gęstszej konsystencji. Trzeba uważać, aby nie dodać ich za dużo. Jeśli chcesz otrzymać lżejszą strukturę wypieku i ciasto ma wyrosnąć, to dodaj jeszcze 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia albo sodę,
- ¼ szkl. puree z miąższu dyni – ze względu na dość specyficzny smak zalecamy łączenie tego składnika z równie wyrazistymi smakami takimi jak: czekolada, kakao, cynamon lub w wersji wytrawnej marchewka lub jabłko,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej, amarantusowej – związuje składniki potrawy,
- 1 łyżka mąki owsianej, kukurydzianej lub sojowej,
- ¼ szkl. zmielonego tofu – po dodaniu kurkumy lub musztardy nabiera żółtego koloru i z powodzeniem może imitować jajko nawet w jajecznicy, omlecie czy sałatkach,
- ¼ szkl. jogurtu sojowego,
- 1 łyżka siemienia lnianego namoczonego w 3 łyżkach gorącej wody – wiąże składniki, nadaje wilgoci.
- 1 łyżka nasion chia zmielona w 1/3 szkl. wody (powinno odstać 15 min.),
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia z 1 łyżką oleju i 2 łyżkami wody,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej z 1 łyżką octu – nadaje puszystości,
- 3 łyżki masła orzechowego – uwaga na specyficzny smak.
To tylko kilka z propozycji, w zanadrzu mamy jeszcze przecier pomidorowy, puree z ziemniaków czy awokado, namoczone w wodzie płatki owsiane lub po prostu bułkę tartą.
Jak widać, jajko można zastąpić niemal w każdej potrawie, bez utraty smaku czy konsystencji. Drogą do sukcesu pozostaje wybór odpowiedniego substytutu. Zachęcamy to przetestowania naszych propozycji.