Wapń w odpowiednim stężeniu powoduje, że mamy mocne kości, zdrowe zęby, prawidłową krzepliwość krwi. Właściwe stężenie tego pierwiastka to również sprawne mięśnie, odprężone nerwy, zdrowy sen, pogodny nastrój.
W ciele dorosłego człowieka jest ok. 1,2 kg wapnia, z czego 99 procent znajduje się w kościach i zębach. Reszta jest rozsiana po wszystkich komórkach. To wapń reguluje układ nerwowy, poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych, a przede wszystkim kontroluje krzepnięcie krwi.
Zasoby wapnia w niekostnych komórkach organizmu ludzkiego są odnawiane nawet 30 razy dziennie. Jeśli w tych komórkach brakuje pierwiastka i zagrożone jest sprawne działanie układu nerwowego, pobierany jest on z kości, co z czasem może je osłabić.
Dlatego tak ważne jest, aby jego poziom był zawsze odpowiedni a niedobory uzupełniane na bieżąco w codziennej diecie.
Warto również wspomnieć o ważnej roli wapnia w diecie alergików – dzięki temu, że pierwiastek ten zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych i wykazuje działanie przeciwzapalne – łagodzi alergie skórne i pokarmowe.
Za najlepsze źródło wapnia uchodzi mleko i przetwory mleczne. Czy to oznacza, że weganie lub osoby nietolerujące laktozy są skazane na niedobory tego pierwiastka? Zaskoczymy cię informacją, że to nie nabiał stanowi główne źródło wapnia w codziennej diecie, ale produkty roślinne!
Oto lista 10 najcenniejszych źródeł wapnia, które możemy dostać na lokalnym bazarku warzywnym:
1. Szpinak i jarmuż
2. Karczochy, rzepa, brokuły
3. Soja, biała fasola
4. Natka pietruszki
5. Rukola
6. Suszone morele
7. Figi
8. Pomarańcze, sok pomarańczowy
9. Migdały
10. Ziarna sezamu i nasiona chia
Jak zawsze polecamy zaopatrywanie się w punktach posiadających certyfikowana żywność BIO – będziemy pewni, że wraz z wapnem nie zaserwujemy sobie dodatkowych substancji w postaci pestycydów, herbicydów czy GMO.
Do naszej listy z chęcią dorzucamy kilka dodatkowych pozycji, może mniej dostępnych, ale również pełnych wapnia:
1. Karob, czyli mączka chleba świętojańskiego: doskonała alternatywa dla kakao.
2. Tofu
3. Tahini, czyli pyszna pasta z nasion sezamu
4. Amarantus
5. Melasa trzcinowa
Te produkty także wspomogą uzupełnianie wapnia w naszych organizmach. Z karobu możemy wypróbować czekolady, zieleninę z dodatkiem nasion chia i owoców spożyjemy w postaci pysznego smoothies a tahini wyśmienicie pasuje do wszelkiego rodzaju sałatek ze świeżych warzyw. Melasa osłodzi ciepłe napoje i wypieki a amarantus może sprawdzić się w postaci mąki.
Jako cenne źródło wapnia można uznać również wody wysokozmineralizowane pod względem zawartości wapnia. Zawierają one zwykle ok 500mg tego składnika w jednym litrze.
Polecamy: